Роман Безсмертный рассказал о кризисе в Беларуси

20

29 июня в 15:00 в студию finance.tochka.net придет экс-посол Украины в Беларуси Роман Безсмертный.

Мы узнаем, что на самом деле происходит в Беларуси и какие меры государство принимает для выхода из кризиса.

Задайте вопрос Роману Безсмертному о причинах кризиса и его последствиях, взаимоотношениях Беларуси с Европейским Союзом и о влиянии финансовой ситуации в Беларуси на Украину.

Роман Безсмертный - украинский политический и государственный деятель. Вице-премьер по вопросам административно-территориальной реформы в правительстве Юлии Тимошенко (февраль - ноябрь 2005). Председатель совета партии Народный Союз "Наша Украина" (2005-2006), глава исполкома партии (2006-2007), лидер фракции "Наша Украина" в Верховной раде (май - декабрь 2006). Чрезвычайный и Полномочный Посол Украины в Республике Беларусь (февраль 2010 - июнь 2011). 3 июня 2011 года был отправлен в отставку Президентом Украины Виктором Януковичем.

Ответы 33

Ангелина:
31
Роман, Ваша версия...почему президент Вас отозвал из Беларуси?
Роман Безсмертный:
Доброго дня. Дуже складно в догадках блукати. Але мені здається, що для Віктора Федоровича стало очевидним, що в українській політиці є багато людей, які заважають розвитку України. І тому потрібно було повернути Безсмертного, щоб цих людей трохи «у почуття» привести.
А якщо глибше аналізувати ситуацію, навряд чи я можу здогадатися, чим скеровано це рішення. І це, власне, справа президента. Приймати це рішення це його повноваження. Він несе за це рішення повну відповідальність. А які там вітри і хмари навколо цього блукали, мене абсолютно не цікавить.

Понравился ответ? Поделись:

Марина:
25
Вы физически жили в Беларуси, расскажите всем нам - там все действительно так плохо, или это фантазиии отечественной прессы?
Роман Безсмертный:
Там набагато гірше, ніж показує українське телебачення. Для того, щоб отримати об’єктивну інформацію, я би рекомендував слідкувати за соціальними мережами, де білоруси, особливо молодь, досить присутня. Це такі сайти, як газета «Наша ніва», «Солідарність», «TUT.BY», «БелаПАН», радіо «Рация», яка транслюється з території Польщі, телеканал «Белсат», який йде білоруською мовою. Ці засоби масової інформації дають біль-менш об’єктивну інформацію.
Не дивлячись на те, що за останній рік Білорусь стала цікавою для українців, все рівно відчувався низький рівень цікавості до Білорусі як країни, як суспільства. Тому одне із завдань, яке ставило посольство перед собою - збільшити зацікавленість українських громадян Білоруссю, як країною.
Що стосується економічної ситуації, то по суті країна знаходиться в умовах дефолту. Економічна криза супроводжується колосальною політичною кризою. І поки що неадекватність дій президента і уряду говорить про те, що країна не має навіть деякого плану, як здолати проблеми, які нагромадились. Перебіг подій двох останніх діб показує, що ситуація ускладнюється. Сьогодні буде черговий всебілоруський флешмоб, молодь вийде на мовчазний страйк, вперше вийдуть робітники. Кількість людей, які виходять, весь час зростає. В той же час фінансові, соціальні і економічні проблеми не вирішуються. Це означає, що петля буде затягуватися на владі.

Понравился ответ? Поделись:

Николь:
10
Как отразится белорусский кризис на Украине?
Роман Безсмертный:
Питання дуже цікаве. Однак взаємопроникнення економік незначне, як на мене. Для порівняння: Білорусь за минулий рік інвестувала в Україну майже 50 млн. доларів, Україна в білоруську економіку - трошки більше 4 млн. При чому українські інвестиції в основному стосуються банківського сектору. Це свідчить про те, що взаємозалежність дуже низька. Більше того, в кінці минулого року білоруська влада допустила ряд колосальних прорахунків, коли відмовилася від контрактів на поставки електроенергії з України, чим монополізувала ринок електроенергії. Це привело до того, що сьогодні опівночі РАО «ЄЕС» відключило постачання електроенергії. І кажучи правду, попередні роки українці рятували ситуацію тим, що збільшували напругу у мережах і давали можливість працювати білоруській економіці. Ця помилка привела до зрозумілого результату. І тепер білоруси знаходяться на гачку у РАО «ЄЕС». І поки вони не розрахуються, рубильник не буде включено.

Понравился ответ? Поделись:

Николай:
8
Действительно ли Лукашенко тиран и диктатор, или это преувеличения западных СМИ?
Роман Безсмертный:
Я не знаю, як по-іншому назвати людину, яка 16 років всіма законними і незаконними методами зберігає за собою посаду президента. 16 років набридло вже будь кому, навіть країні, яка б почивала на лаврах. А Білорусь знаходиться в дуже складних економічних умовах, і не вперше за ці 16 років при Лукашенко. Періодичність криз – раз десь у 3 роки. Але такої кризи, яку зараз переживає Білорусь, ще не було.

Понравился ответ? Поделись:

Светлана:
7
Роман, как Вы моежете прокомментировать тот факт, что для въезда детей (и даже проезда по территории) Белоруси нужно оформлять детский пасспорт. Все страны нормально воспринимают вписанного/вкленного ребенка в пасспорте матери. Белорусь же снимает матерей с детьми с поездов, невозможно даже проехать в транзитном (!!!!) поезде Киев- Питер. Этот факт - явное ущемление прав граждан Украины. Что Вы, как бывший посол, делали для решения этого вопроса? Ведь свободное и комфортное нахождение граждан Вашего гос-ва на территории вверенного Президентом - прямая обязанность посла. и еще - чем объясняется такое требование Беларуси к детям (наличие паспорта), почему они не воспринимают нормальные стандартны, котороые работают в России, Турции и даже странах Шенгенской зоны?
Роман Безсмертный:
Багато є речей в сусідній державі, які пахнуть минулим. Особливо те, що стосується режиму перебування людини на території республіки. Зрозуміло, що це складові філософії влади, яка є в країні. Для порівняння, якщо з українського боку багато чого робиться чи не робиться через можливу халатність, то з білоруського – через задецентралізованість і заформалізованість багатьох речей, коли ви долаєте кордон. Разом з тим, у роботі митних і прикордонних білоруських служб є, чому повчитися. Це останні електронні системи митного декларування товарів, документообігу и т.д. Тому можна сказати, що є проблеми в питаннях прав людини, а що стосується митного декларування товарів, то там режим оптимальніший.

Понравился ответ? Поделись:

Александр:
7
По прогнозам Министерства экономики Беларуси, инфляция в стране в 2011 году при сохранении курса белорусского рубля может составить 33-39%. Как вы считаете, как быстро страна выйдет с кризиса и сможет ли Нацвалюта вернуть снова свои позиции на рынке?
Роман Безсмертный:
Якщо національним банком і урядом будуть прийняті адекватні рішення, країні треба буде в межах 3 років, щоб стабілізувати ситуацію. Якщо неадекватність, яка зараз проглядається, буде продовжуватися, без конфлікту суспільного і соціального країна не вийде із ситуації. На сьогоднішній день у влади є два шляхи, або вони підуть під суд, або застосують демократичні методи врегулювання ситуації. Очевидно, що в діях влади не проглядається об’єктивне розуміння ситуації. Тому перспектив швидкого подолання кризи просто не відчувається.

Понравился ответ? Поделись:

Василий:
7
Здравствуйте, Роман! Какие были бы Ваши первые шаги для устранения кризиса в Беларуси, если бы Вы были на месте Лукашенка?
Роман Безсмертный:
Не дай Бог бути на місці Лукашенко. Я точно знаю, що я на місці Лукашенко ніколи не буду і не хочу бути. Не для того мене батьки виховували і вчили, щоб бути таким, як є Олександр Лукашенко. Тому я питання зміню - що треба робити в цій ситуації? Перше, треба негайно розпочинати політичні і економічні реформи. Трагедія в тому, що це чи не єдиний випадок, коли доведеться паралельно проводити політичну глибинну реформу і економічну. Суть політичної реформи має полягати у демократизації суспільства і особливо влади. Суть економічної реформи – запровадження ринкових механізмів.

Понравился ответ? Поделись:

Сергей:
6
Каковы причины белорусского кризиса?
Роман Безсмертный:
Таких причин декілька. Найголовніша – намагання Олександра Лукашенко бути вічним царем. Це закрило шлях демократичному політичному процесу. Це той випадок, коли можна сказати, що економіка стала заложником недемократичних політичних дій влади. Тому на перше місце треба поставити політичні причини нинішньої економічної кризи. Що стосується економічних причин, їх дуже багато. Це відсутність реформ, як таких. Економіка країни залишається радянсько укладеною, такою, якою вона була 30 років назад. Планова модель, надмірне адміністрування, затовареність на підприємствах, нереалізована продукція з низьким рівнем якості. Білорусь – країна, в якої більше 2 млрд. товарів залишається на складах. Тобто, це товари, які вже ніхто ніколи не купить. Вони нікому просто не потрібні. Якби була ринкова економіка, ці товари просто ніхто не випускав би. А ми маємо справу з плановою економікою, яка виробляє ліквіди, які нікому не потрібні.

Понравился ответ? Поделись:

Сергей:
5
Ваше личное мнение о Лукашенко?
Роман Безсмертный:
Це талановита бестія. Він навчився талановито пісочити і припудрювати мізки. Він дуже вдало це робив упродовж 16 років. Це бестія, яка вміє через апелювання добратися до серця людського. Я скажу грубо, але це той випадок, коли кажуть, що його «піпл хаває». Це жорстоко, але це правда. В даному випадку, він настільки зумів через своє вміння говорити, підбирати слова нав’язати цю поведінку, що я навіть у поведінці звичайних людей відчував цей «лукашизм».

Понравился ответ? Поделись:

Karina:
4
Пане Романе, як ви можете охарактеризувати стан української опозиції. Вона взагалі є?
Роман Безсмертный:
Опозиція є. Вона дуже серйозна, дуже активна, у неї чимало знаних лідерів. Вона потребує об’єднання, погодження певних дій. Але це справа політичних інститутів. Що важливо для будь-якої влади - це підтримка опозиції. Буде опозиція з незалежними засобами інформації, можна говорити про просування вперед. Якщо ні, то першим, хто потерпить фіаско, буде влада. Про опозицію треба дбати. А ми думаємо, що вона сама себе забезпечить.

Понравился ответ? Поделись:

12:
4
Какие основные ошибки на сегодняшний день сделал Янукович?
Роман Безсмертный:
Я на це питання дам відповідь, коли краще зрозумію, що робив парламент і президент. Я не настільки це добре знаю. Я не готовий зараз сказати.
В загальному плані, мені здається, що найглибшою помилкою нинішньої влади є повернення до конституції 96-го року. Те, що було зроблено, це спроба централізувати владу. Все замкнули на одну людину.

Понравился ответ? Поделись:

K2:
4
Чи повернеться Роман Безсмерний в українську політику? Якщо так, то в якій якості?
Роман Безсмертный:
Рано про це говорити. Якщо я б і захотів втекти від політики, вона мене не відпустить. А в якому статусі, я думаю, треба почекати. Поки що я сам не дав на це відповіді.

Понравился ответ? Поделись:

миша махно:
4
Скажите картина событий- сценарий или реальность!
Роман Безсмертный:
Та який там сценарій? Це реальність, яка на сьогоднішній день занадто жорстока. Для мене це було найбільшим внутрішнім конфліктом. В центрі Європи у 21 сторіччі є така територія. Я бачив великий народ талановитих прекрасних людей. Та в мене було відчуття, що мене повернули на 20 років назад. Це привело до внутрішнього дискомфорту. Хоча такі реалії виховують вмілі інструменти боротьби. Білорусь показує приклад революцій через соціальні мережі. Я думаю, білоруська влада зараз погано розуміє, що це таке.

Понравился ответ? Поделись:

Антон:
4
Какова Ваша оценка сегоднящней политической ситуации в Украине. Не скатывается ли страна к тоталитаризму российско-белорусского образца?
Роман Безсмертный:
Деякі речі і прояви я бачу. Суд, який навіть в нюансах повторює те, що відбувалося в Білорусі, деякі риси відношення до журналістів і журналістики, прояви корупційних дій. До речі, в Білорусі цих проявів менше. Ці три речі змушують турбуватися. Тому що незалежність суду і боротьба з корупцією може бути забезпечена лише через незалежні засоби масової інформації. Спішіть враховувати уроки білоруської школи! Ті уроки, які дає білоруський досвід, є дуже цінними.

Понравился ответ? Поделись:

Анна:
4
Роман, как по-вашему, в чем причина белорусской модели? почему страна не встенет и не скажет Лукашенко, да пошел ты....... почему все терпят?
Роман Безсмертный:
Ніякої мови про те, що є білоруське диво, чи, можливо, українське, не може йти. Коли влада хоче приховати свою неадекватність, вона придумує міф. Тому такий міф є про білоруське диво. А суть цього явища виявляється в спробі законсервувати радянську модель економіки і відмовитися від сучасних цивілізованих механізмів регулювань економіки. Я вже не кажу про сучасні правила демократичного суспільства.

Понравился ответ? Поделись:

Василина:
3
добрий день. Вчора у своєму інтерв'ю Янукович говорив про 15-тиріччя української Конституції та, зокрема, про те, що прийшов час її модернізувати. Як на вашу думку, що саме він мав на увазі і чи дійсно прийшов час приймати нову Конституцію України? дякую
Роман Безсмертный:
З моєї точки зору, реформа, яка відбулася в 2004 році при всіх плюсах і мінусах задала абсолютно правильний напрямок конституційної реформи. В основі цієї реформи має бути збільшення ролі суспільства і представницьких органів, зменшення повноваження президента, уряду, збільшення повноважень місцевого самоврядування, збільшення фінансового забезпечення місцевої влади, зменшення фінансування центральних видатків. Це досягається через прийняття Конституції, яка запроваджує нормальні європейські інститути влади і європейські способи їх формування. Якщо Конституційний суд, прийнявши рішення повернути в дію Конституцію 96-го року, зробив крок назад для того, щоб зробити 2-3 кроки вперед, це чудово. Якщо це всього на всього маневр, щоб збільшити повноваження президента, це колосальна трагічна помилка. Конституція – це живий організм. Вона повинна жити і розвиватися разом з суспільством, людьми. За 20 років незалежності виріс новий українець. Цей українець, який народився і став повнолітнім у незалежній державі, він зовсім інший. Тому цьому новому українцю, який вже інакше бачить це життя, треба дати можливість впливати на владу. А ми як жили законами совка, так і продовжуємо жити. Що влада – це благоденство, що тільки влада може людину чимось забезпечити. Людина потребує свободи. А як вона розпорядиться цією свободою, це її справа. Людині, щоб вона вирішувала свої справи, потрібна свобода. Свобода вибору, свобода пересування, свобода працевлаштування, свобода на отриманні інформації. Розуміємо це, будемо реформувати Конституцію у цьому напрямку. Не розуміємо, будемо думати, що влада і тільки влада може забезпечити людей усім необхідним, прийдемо до ситуації, яку ми бачимо зараз у Білорусі.

Понравился ответ? Поделись:

Ирина:
3
Россия отключила подачу электроэнергии в Беларусь. Значит ли это, что они дожимают ситуацию, и в скором времени Беларусь фактически перестанет существовать как государство?
Роман Безсмертный:
Росія, РАО «ЄЕС», вимагає, щоб Білорусь розрахувалася за спожиту електроенергію. На скільки мені відомо, там борг на 40 млн. доларів. На сьогоднішній день Білорусь отримала допомогу, в неї є, чим розрахуватися. Тому позиція РАО «ЄЕС» зрозуміла, особливо в ситуації, коли може трапитися, що ніхто взагалі не буде розраховуватися, бо не буде, чим. А що стосується братської дружби, то ви знаєте, що безплатний сир тільки в мишоловці. Берете товар, платіть гроші. В українців ще гірше, ми не беремо, та все одно платимо.

Понравился ответ? Поделись:

Шарико:
3
Что бы лично сделали бы для того, чтобы народ Белоруссии жил бы так же счастливо, как живет народ Украины? Вы лично стали бы воевать за подлинное, как у нас, счастье белорусов? Кто из ваших друзей, которые известны вам в Украине, смог бы достойно заменить Лукашенка, рейтинг которого в Белоруссии начинает стремительно падать и уже достиг 81%?
Роман Безсмертный:
Білоруси - мудрі, достойні люди, щоб обрати свого президента. Хто буде він по національності, це вирішувати білорусам. Я б і не наважився навіть подумати про те, щоб когось запропонувати. Там є багато мудрих політиків.

Понравился ответ? Поделись:

Алексей:
3
Как Вы считаете, чем закончится суд над Тимошенко? Сможет ли она стать следующим президентом Украины?
Роман Безсмертный:
Президентів обирає народ, але сьогодні влада дуже старається, щоб Тимошенко стала президентом. Виходячи з цього, вона таки стане ним.

Понравился ответ? Поделись:

Сергей:
3
Лукашенко не вечный.Когда-то он уйдет с поста,конечно не по своей воле.В связи с этим Вам вопрос,Роман:Пойдет ли Беларусь потом по пути России и Украины 90-х годов,т.е полностью по законам рыночной экономики или это будет свой белорусский путь?
Роман Безсмертный:
Хотілося б, щоб влада врахувала уроки, яка пережила Україна і Росія на початку 90-х. Не хотілося б, щоб до всіх бід, які зараз переживає білоруський народ, додалися б проблеми, які пережили Україна і Росія. Хотілося б, щоб всі ці уроки були враховані. Але як буде, не знаю. Немає ніякого дива, все це ринкові механізми.

Понравился ответ? Поделись:

Света:
3
Посол в Беларуси - это ссылка?
Роман Безсмертный:
Я дуже дякую людям, які прийняли це рішення. Це колосальний досвід для мене, українського політика. Прожити це, навіть такий малий період, майже півтора роки. Я вважаю, що це рік, який набагато більше мені дав, ніж забрав.

Понравился ответ? Поделись:

Ярослав:
2
Як Ви ставитесь до ідеї екранізації твору Шкляра "Чорний ворон"? Чи реально залучити до цього Голівуд?
Роман Безсмертный:
Я декілька раз перечитав цей твір. Дуже добре знаю цю територію, давно її відвідую. Твір написаний для екранізації. Я рекомендую тим, хто хоче глибше пізнати цю тему, почитати роман «Холодний Яр», де у документально-художньому сюжеті описано багато подій, які ми бачимо у романі Шкляра. За освітою я історик, тому мене ця тема дуже цікавить. І ви не уявляєте, як ця тема глибоко пов’язана з республікою Білорусь. Мені здається, що роман доречно було б екранізувати. Ініціатори екранізації говорили про те, щоб створити якийсь народний фільм. Але це той випадок, що якщо братися, то треба робити так, як це робили Довженко чи Биков. Це має бути річ знаменна. Або не треба братися взагалі.

Понравился ответ? Поделись:

Аня:
2
зачем Лукашенко снова повысил зарплаты бюджетникам? он ведь проедает кредит и еще больше вреда наносит "экономике" страны
Роман Безсмертный:
Це просто інформаційний інструмент, щоб заспокоїти людей. Реальних джерел доходів бюджету в країні немає. Ті гроші, які надійшли, будуть віддані за борги. Тому говорити про те, що країна має реальні доходи, це смішно. Статистично у січні середня зарплата була 500 доларів, зараз вона опустилася до 300.
Можна про це говорити, але забезпечити це країна не має можливості.

Понравился ответ? Поделись:

Катя:
2
Как вы думаете, даст ли МВФ кредит Беларуси? На сколько месяцев хватит кредита России?
Роман Безсмертный:
По кредиту ЄврАзЕС все зрозуміло. При чому ці 3 млрд. не просто розписані на 3 роки, вони розписані під 20 умов. Суть умов полягає у проведенні ринкових реформ. Якщо вони будуть, будуть і гроші, якщо не буде реформ, не буде й грошей. До речі, до цих вимог доповнені і такі вимоги, як свобода засобів масової інформації та багато чого іншого. Що стосується МВФ, я думаю, ви знаєте про те, що Захід займає позицію, що він з білоруською владою буде вести розмову тільки тоді, коли будуть звільнені всі політичні в’язні. Їх на сьогоднішній день 46, які засуджені на різні терміни після протестних акцій 19 грудня минулого року. Тому ні про яку допомогу на даному етапі не може вестися. Коли люди будуть звільнені, зможе розпочатися діалог. Але для того, щоб ситуацію витягнути із ями, в якій знаходиться бюджет країни, треба дуже значна сума. Я не вірю, що така сума може знайтися в середині року, навіть у такої організації, як МВФ.

Понравился ответ? Поделись:

Suliko:
2
Пане Романе, от скажіть щиро - чи зможуть щось дати оці щотижневі мовчазні акції протесту у Білорусі? І взагалі чи можливо змінити режим Лукашенко мирним шляхом?
Роман Безсмертный:
Можливо. І акції, які проходять, набагато впливовіші, ніж конфліктні протистояння, які практикувалися до того. Мовчазні страйки спочатку виведуть ситуації з-під контролю влади, а потім зроблять владу непотрібною у суспільстві. Це по суті ноу-хау, з якого розпочиналися протистояння у Північній Африці, яке переросло потім у бойові збройні конфлікти. Дуже не хотілося б, щоб у сусідній країні розгорілися такі протистояння. Але може ще раз сказати, що ці протести є дуже дієвими.

Понравился ответ? Поделись:

Игорь:
2
Янукович вчера заявил о возможности подписания Таможенного Союза. Как вы считаете, реально ли это вообще? Это больше экономическое или политическое соглашение?
Роман Безсмертный:
Я чув цю заяву. Президент сказав про формат «3+1». Україна не може бути членом митного союзу, хоча буде з ним співпрацювати. Україна є членом ВТО. Україні не може увійти в Митний союз. Це не можливо з юридичної точки зору і програшно з економічної. Зона вільної торгівлі в рамках СНД, з країнами Митного союзу можлива на умовах Європейського союзу. Інші умови є програшними для України.

Понравился ответ? Поделись:

Алеся:
2
Яку позицію зараз займає Янукович стосовно Лукашенка? Вони взагалі якось контактуючь чи він вирішив дочекатися директив Кремля?
Роман Безсмертный:
Мені не відомо про їхні контакти, окрім офіційних речей. Він сказав, що не очікував такої поведінки президента Білорусі.
Але я можу сказати, що позиція України зам'яка. Вона повинна бути жорсткішою, особливо у питаннях прав людини.

Понравился ответ? Поделись:

Татьяна:
2
Предлагал ли Вам после возвращения встречу Ющенко? Нет желания наступить на старые грабли с клеймом "Наша Украина"?)))
Роман Безсмертный:
Зустріч пропонувалася. Ми говорили з президентом Ющенко по телефону. Зустріч така відбудеться. А стосовно нашої країни, то я думаю, що на сьогоднішній день, в умовах, коли я рядовий боєць у партії, говорити про якісь граблі чи космічний апарат є недоречним.

Понравился ответ? Поделись:

николай:
2
Осталось ли у Белорусии ядерное оружие от которого отказалась Украина.
Роман Безсмертный:
На території республіки були об’єкти, де знаходилася ядерна зброя. На сьогоднішній день на території знаходиться важкий уран для деяких розробок. Вівся діалог про передачу його Росії. Діалог триває. Тому говорити про те, що Білорусь володіє ядерною зброєю, це дуже перебільшено.

Понравился ответ? Поделись:

Vlad aus Engelsstadt:
1
Когда трое играют партию против одного исход понятен...
Трудности Беларуси - это, возможно, не столько просчеты во внутренней экономике и слабости стратегии политиков страны, сколько агрессивный прессинг запада, который открыто навязывает Беларуси бунт по Ливийскому сценарию. Это ли не начало ли крупномасштабной войны в ближней зоне России (согласно стратегии бунтов по Бжезинскому)... Все мы видим что, кто не прогибается под Европу и США становится изгоем. Действительно, Польша пропустила ПРО на свою территорию, поставив себя под прицел ракет и террористов всех мастей, отведя их от хозяев, чьи ракеты Польша поставила у себя. Что же мы видим? Польша - игрок в Европе...
Как Вы считаете, не является ли происходящее в Беларуси сценарием запада для смены власти в стране?
Роман Безсмертный:
Ми торкалися цього питання. Я не бачу там ні сценарію Заходу, ні сценарію Росії, ні сценарію України, ні сценарію Литви чи Польщі. Мова йде про колосальний конфлікт між владою і суспільством. І конфлікт цей, на жаль, продовжує загострюватися.

Понравился ответ? Поделись:

Комментарии

символов 999